piątek, 30 listopada 2012

Annathea: Portret Doriana Grey'a -Oscar Wilde

Ten Dorian Grey, mimo że nie przypomina książkowego pierowzroru. został chyba jednogłośnie wybrany najlepszym przedstawieniem bohatera ;)

Portret Doriana Grey'a to jedna z najważniejszych książek mojej wczesnej młodości. Sprawiła, że zakochałam się w pisarstwie Oscara Wilde'a, dzięki niej odkryłam zarówno baśnie jak i sztuki i poezję (niezbyt dobrą, swoją drogą. Jedynie Ballada o więzieniu w Reading wyróżnia się, ale jak! Zachęcam do przeczytania. Resztę wierszy Wilde'a można sobie spokojnie darować).
Tę książkę można czytać na tyle różnych sposobów, a każda lektura zwraca uwagę na coś innego. Mamy tu wątki homoerotyczne, mamy Basila i Harry'ego walczących o dusze młodego Doriana niczym anioł i diabeł. Można ją też czytać jako komentarz do platońskiej zasady, że piękno i dobre zawsze współistnieją. Jest też słynny wstęp-manifest Wilde'a, który głosi że moralność nie jest kategorią estetyczną. Przewrotne biorąc pod uwagę, że Portret jest poświęcony głównie dobru i pięknu. Mamy też morderstwo i winę, może nie w stylu Dostojewskiego, ale zajmują kawałek powieści.
Przewrotność to słowo najlepiej charakteryzujące tę powieść. Jest ona niemal moralitetem, ale opowiedzianym tak, że zło jest w niej atrakcyjne. Lord Harry Wotton kusi i manipuluje jak rasowy diabeł, ale jednocześnie jest przyjacielem Basila. Życie Doriana kręci się wokół piękna i kobiet, ale widać, że najpoważniejsze więzi łączą go z Harry'ym.
Czy książka ma wady? Być może, nie umiem jednak być obiektywna. Fabuła nie jest najmocniejszą stroną książki, za to dialogi i proza- już tak! Czasem otwieram książkę na chybił-trafił i czytam kilka stron, by nacieszyć się językiem.To nadal styl z XIX wieku, więc na początku może być ciężko, ale warto zaryzykować. Bohaterowie, mimo że za ich pomocą autor stara się udowodnić pewne tezy, są ciekawi i pełnokrwiści.
Zapaleni fani Wilde'a mogą być nieco rozczarowani powtórzeniami, niektóre z najlepszych cytatów Oscar użył wcześniej w swoich sztukach.
Czy polecam? Oczywiście! Obowiązkowo! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz